Informácie k zápisu

• Zápis do prvého. ročníka základnej školy pre školský rok 2023/2024 sa uskutoční 4. apríla 2023 od 9:00 do 16:00. Ak Vám to z rôznych dôvodov nevyhovuje, zapísať dieťa môžete kedykoľvek do 30. 4. 2023.
  • Rodičia sú povinní zapísať do školy dieťa, ktoré do 31. 8. 2023 dovŕši 6 rokov veku.
  • Zápis rodičia vykonajú:

a) elektronicky vyplnením elektronickej prihlášky, ku ktorej prístup nájde na www.zslaborecka.sk v záložke Zápis do 1. ročníka; takto podanú prihlášku je ešte potrebné

podpísať obidvoma rodičmi v termíne zápisu, resp. do 30.4.2023, alebo

b) vypísaním tlačeného formulára prihlášky v škole v čase termínu zápisu, resp. do 30.4.2023.

• Riaditeľ školy, resp. ním poverený zamestnanec preberie od rodičov vytlačenú a podpísanú elektronickú prihlášku, resp. mu poskytne tlačivo prihlášky na vypísanie.
  • Základná škola pri zápise vyžaduje tieto údaje o dieťati:
    1. meno a priezvisko,
    2. dátum a miesto narodenia,
    3. rodné číslo,
    4. národnosť,
    5. štátna príslušnosť,
    6. adresu trvalého pobytu alebo adresu miesta, kde sa dieťa obvykle zdržiava, ak sa nezdržiava v meste trvalého pobytu,
    7. materinský jazyk,
    8. fyzické a duševné zdravie,
    9. rozhodnutia týkajúce sa výchovy a starostlivosti.
  • O zákonných zástupcoch dieťaťa potrebujeme vedieť:
    1. titul, meno, priezvisko a rodné priezvisko
    2. adresu bydliska a druh pobytu,
    3. kontakt na účely komunikácie,
    4. dosiahnuté vzdelanie.
  • Okrem toho zisťujeme:
    1. či bude dieťa navštevovať školský klub detí (či potrebujete ranné schádzanie) a stravovať sa v školskej jedálni (či potrebuje diétnu stravu),
    2. či bude dieťa navštevovať etickú výchovu alebo náboženstvo (na výber rímskokatolícke, gréckokatolícke, pravoslávne)
    3. či je rodina v hmotnej núdzi
  • Rodičia poskytnú k nahliadnutiu rodný list dieťaťa a svoj občiansky preukaz.
  • Škola zapíše dieťa, ktoré v čase nástupu do 1. ročníka dovŕši 6 rokov a dosiahne školskú spôsobilosť.
  • Žiak plní povinnú školskú dochádzku v základnej škole v školskom obvode, v ktorom má trvalý pobyt (spádová škola). Žiak však môže plniť povinnú školskú dochádzku aj v inej ako spádovej škole, ak ho riaditeľ tejto školy prijme na základné vzdelávanie.
  • Ak sa rodič rozhodne pre základnú školu mimo svojho školského obvodu, nemusí túto skutočnosť oznamovať základnej škole, ktorá sa nachádza v jeho školskom obvode. Uvedené informácie si vymieňajú medzi sebou riaditelia príslušných škôl a zriaďovateľ.
  • Dieťa je do základnej školy prijaté dňom prevzatia rozhodnutia o prijatí rodičmi.
  • Rozhodnutie o prijatí na povinnú školskú dochádzku bude rodičom, resp. zákonným zástupcom žiaka doručené do elektronickej schránky, osobne si ho prevezmú, resp. im bude zaslané písomne poštou na doručenku