Karneval

Obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy sa nazýva fašiangy. Je to zároveň aj prechod medzi zimným a jarným obdobím. Fašiangy sa vyznačujú veselou zábavou, zabíjačkami a organizovaním svadieb. Neodmysliteľnou súčasťou fašiangov sa stali masky, ktoré mali v minulosti magicko-rituálnu funkciu. Ich úlohou bolo chrániť pred zlom, privolať pozitívne sily.

V súčasnosti však obdobie fašiangov patrí zábave, sú symbolom veselosti a hodovania. V tomto čase sa preferujú karnevalové zábavy, kedy sa môžu ľudia maskovať, robiť si žarty nielen zo seba, ale vytvárať paródie na mnohých neprajníkov.

Aj žiaci ZŠ Laborecká ukončili obdobie fašiangov veselo. 9. februára priestory vyzdobenej telocvične patrili maskám, ktoré predstavovali rôzne rozprávkové či komiksové postavy. Gongom otvoril karneval PaedDr. A. Fecura, riaditeľ školy a zábava mohla začať. Nálada bola vynikajúca a masky boli fantastické. Diskdžokej, pán Behun, vytvoril hudobnými skladbami perfektnú atmosféru, ktorá nenechala nikoho stáť. Masky sa krútili vo víre tanca a tomu neodolali ani samotné pani učiteľky.

Počas karnevalu mali sprievodné slovo konferencierky V. Gombárová a N. Peláková, žiačky deviateho ročníka. Tie sa svojej úlohy zhostili priam bravúrne. Prestávky boli vyplnené pódiovým tancom, najmladší žiaci zaspievali pieseň s tematikou o karnevale a samozrejme nemohla chýbať ani tombola, na ktorú sa žiaci veľmi tešili. Staršie žiačky spestrili karnevalové dopoludnie veselou súťažou Módna show, počas ktorej sa predviedli vtipné, úsmev vyvolávajúce modely.

Záver karnevalu patril vyhodnoteniu masiek. Všetky masky boli veľmi pekné, a tak bolo ťažko vyberať tú najkrajšiu. Porota, ktorú tvorili Mgr. Belančinová, p. Číževská a p. Timuľáková, nakoniec ocenila okrem prvých troch miest aj ďalších pätnásť masiek, pretože vďaka svojej kreativite si toto ocenenie zaslúžili.

Karneval je predovšetkým o zábave a tá v piatok v ZŠ Laborecká nechýbala. Tanec, smiech, dobrá nálada, súťaživosť vytvorili v tento deň neopísateľnú atmosféru.

Darina Cmarová

« 1 z 4 »

Comments are closed.