Irving Roth – príklad vytrvalosti a odvahy

V piatok 13.12.2019 sa naši žiaci stretli so vzácnou osobnosťou. Základnú školu Laborecká 66 navštívil pán Irving Roth, ktorý sa narodil v roku 1929 v Košiciach, avšak svoje detstvo prežil práve v našom meste.  Pán Roth je deväťdesiatnik, ale je to statočný muž, ktorý si živo pamätá na všetko. Skupine našich žiakov porozprával pravdivý príbeh o skutočnej sile a o tom, akí vďační máme byť za život, ktorý máme. Bol to príbeh života, tragédie a prežitia. Pán Irving Roth a jeho rodina boli počas druhej svetovej vojny zavlečení nacistami do koncentračného tábora v Oswienčime – Auschwitzi. Prežil len on.

Otec pána Rotha, Joseph vlastnil drevársku spoločnosť, ktorá veľmi prosperovala. Matka Helen sa starala o chod domácnosti. Jeho rodina žila pokojne až do roku 1939, kedy sa im život zmenil od základov. Keď mal pán Roth 14 rokov, on a jeho rodina boli odvlečení do Auschwitzu v južnom Poľsku. Po príchode na dané miesto, bol pán Roth a jeho brat Bondi oddelení od ich starých rodičov a sesternice. V tom momente pán Roth nemal tušenie, prečo ich rozdelili a čo sa s nimi bude diať. Všetci na druhej strane boli odvedení priamo do plynovej komory. Vtedy si neuvedomoval, že ich videl poslednýkrát. Zvlášť významné pre nás všetkých prítomných na besede bolo to, ako opisoval chvíle záchrany:  „Jedna z požiadaviek na prežitie bolo nevzdávať sa,“ povedal pán Roth. „V momente kedy sa vzdáš, zomrieš.“ S touto myšlienkou pán Roth prežil ako väzeň v Auschwitzi niekoľko mesiacov, po nich prišla záchrana, v ktorú ani nedúfal.  Pán Roth sa v roku 1947 presťahoval do Spojených štátov amerických, kde sa stal inžinierom, oženil sa a mal dve deti. Zaujímavosťou je, že pán Roth je zakladateľom Informačného centra o holokauste v Manhassete v New Yorku. Pán Roth verí, že jeho svedectvo by mohlo zohrať úlohu vo svete, aby sa na to, čo sa stalo nikdy nezabudlo. „Chcem informovať ľudí ako sa ľahko môže niečo podobné zopakovať ak nebudú opatrní. A nie bezprostredne iba Židom, ale komukoľvek,“ dodáva pán Roth. Tento živý príbeh donútil všetkých prítomných zamyslieť sa nad tým, akí vďační máme byť za rodinu, ktorú máme a za dar života, ktorý nám bol daný.  Tento príbeh je podrobne rozpísaný aj v knihe s názvom Bondi’s Brother, ktorú pán Roth osobne venoval a podpísal aj učiteľke anglického jazyka Mgr. Jane Šeregovej. Po prednáške mali žiaci možnosť osobne sa porozprávať a odfotografovať s pánom Rothom, ktorého sprevádzala  americká nezisková organizácia CUFI – Christians United for Israel, v preklade Kresťania zjednotení za Izrael, ktorá podporuje Izrael. Členom tejto organizácie je aj filmový producent Rick Eldridge, ktorý spolu s filmovým štábom z USA nakrúcal na našej škole dokument o živote pána Irvinga Rotha.

Sme veľmi radi, že nakrúcanie tohto dokumentu prebiehalo práve na našej škole, ktorá sa tak stane súčasťou tohto významného dokumentu. Nielen žiakom, ale aj celému filmovému štábu sa na našej škole páčilo. Pán Roth rozprával pomaly a zrozumiteľne, čo v žiakoch zanechalo nezabudnuteľný zážitok. Konkrétne žiačka Anna Stephanie Buhajová sa o pánovi Rothovi vyjadrila takto: „Príbeh pána Rotha ma veľmi dojal. Myslím si, že je to len jeden z mála, kto by niečo takéto zvládol. Na to čo prežil, sa snaží žiť pozitívny a krásny život. Získal si tým u mňa veľký rešpekt.“

Celá prednáška a beseda sa viedla v angličtine. Pán Roth si v slovenčine pamätá len niektoré frázy. Našim žiakom to ale nevadilo a s porozumením či komunikovaním nemali žiadne problémy. Návštevu pána Rotha na našej škole, vnímame ako jedinečnú udalosť, ktorá sa uskutoční iba raz za život a preto sme všetci veľmi radi, že sme mohli byť toho súčasťou. Bolo nám potešením privítať pána Rotha s filmovým štábom na našej škole a oživiť tak jeho spomienky na rodné Slovensko.

Mgr. Júlia Karbulová a Mgr. Jana Šeregová

Comments are closed.