Preventívna činnosť sociálneho pedagóga v mesiaci december

Koniec roka je tu o niekoľko hodín. Tušíte však ako ho strávi vaše dieťa? Namiesto osláv to môže byť na pohotovosti. Neveríte? A viete, čo robí vaše dieťa vonku? Tušíte na čo minulo svoje vreckové? Možno práve na zábavnú pyrotechniku, ktorá ho môže poriadne zmrzačiť!
A práve o tom sme sa s deťmi  rozprávali.
Mnohí rodičia neveria, že by sa to mohlo stať práve v ich rodine. Hlavne oteckovia považujú desiatky eur zaplatených za silvestrovskú a novoročnú pyrotechniku za dobrú investíciu. A deti tiež. Častokrát zabúdame, že tento typ zábavy jednoducho deťom do rúk nepatrí, a to zvyčajne ani pod dozorom.

Je pirát hračka?
Čím viac posledný mesiac v roku pokročil, tým častejšie počúvame náhodné výbuchy pirátov  a inej pyrotechniky po uliciach. Ľakajú malé deti i domáce zvieratá, mnohých ľudí rozčuľujú, či dokonca môžu spôsobiť zranenie, v horšom prípade i nehodu. Hovorili ste niekedy so svojimi deťmi o rizikách pyrotechniky? Nielen o tom, že im to môže spôsobiť popáleniny, či odtrhnúť prsty alebo inak poraniť rôzne časti tela. Ale aj o tom, aké sú pravidlá ich používania.

Ublížiť je zábava
Neraz ich vidíte ísť ulicou. Stoja v hlúčiku a keď okolo prechádza náhodný okoloidúci, ozve sa poriadna rana. Starší človek, či dieťa spiace v kočíku, tento náhly výbuch petardy nemusí niesť dobre. Ešte horšou formou zábavy je hádzanie podobnej pyrotechniky na idúce vozidlá, či pod okná domov a bytov. Verte, deti sú mimoriadne vynaliezavé a ani ich nenapadne koľko škody môžu napáchať takouto zábavou.

Je úlohou rodiča, aby s dieťaťom rozprával o tom za akých podmienok je možné pyrotechniku používať, ideálne by to malo byť pod dozorom rodiča či inej dospelej osoby. Čím je dieťa mladšie, tým viac pozornosti mu venujte. Podržať prskavku či hodiť piráta môže byť zábava. Nedovoľte však dieťaťu manipulovať s pyrotechnikou, ktorá je označená výstrahou od 18 rokov.

V Mesiaci december sme sa tiež rozprávali s našimi staršími žiakmi o závažnom a nevyliečiteľnom ochorení, ktoré spôsobuje vírus HIV. Dozvedeli sa zaujímavé fakty, spôsoby nákazy, možnosti liečby choroby AIDS. 

AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka aj Slovenska a každého jedného z nás.

A Aktuálny problém
I Individuálny problém?
D
Dlhodobý problém?
S Spoločenský problém?

 

 

Comments are closed.