Deň recyklácie

Publikované: 18. marca 2024

Deň recyklácie

Svetový deň recyklácie pripadá na 18. marca, a práve tento deň motivuje deti našej školy uvažovať o odpade. Vedeli ste, že v roku 2021 sme na Slovensku vytvorili 2,7 mil. ton komunálneho odpadu, čo je priemerne 497 kg odpadu na osobu za rok? Toto množstvo predstavuje  približne 1,4 kg odpadu na osobu a deň. A čo tak vyprodukovať menej komunálneho odpadu, alebo skoro žiadny?

Žiaci ôsmeho ročníka sa v rámci kampane klímaTYzuj naučili filozofiu Zero waste (život bez odpadu). Tento koncept udržateľného hospodárenia dbá na minimalizáciu  tvorby odpadu, menej plytvať a výrobky znova  a podľa možnosti opakovane používať. Následne si žiaci vytvorili pyramídu ochoty, kde ukázali, čo sú ochotní sami zmeniť vo svojom živote v súvislosti s predchádzaním vzniku odpadu.

Avšak najväčší strašiak  recyklácie odpadu je textil. Fast fashion alebo rýchla móda je dlhodobo prehliadaná hrozba pre našu planétu, a žiaci našej školy tomu nie sú ľahostajní. V rámci tohto významného dňa sme využili platformu eduwasteonline, ktorá našim žiakom ponúkla hlbšie priblíženie témy spotreby textilu, jeho ďalšej využiteľnosti, zberu a recyklácie.

A čo s kopou odpadu, ktorú treba vytriediť a recyklovať? Pre našich šiestakov to nebol žiaden problém, stali sa odpadovými kráľmi.

Dúfame, že tento deň sme urobili  aspoň malý krok k veľkému cieľu, zmeniť myslenie a postoj každého  z nás k odpadu. Čím skôr začneme, tým skôr naša planéta Zem bude čistá a bezpečná.

Laudová