Demänovská dolina, hotel LIPTOV – Škola v prírode

V dňoch 13. – 17.mája sa žiaci našej školy z 3.A a 4.A triedy zúčastnili školy v prírode v Demänovskej doline. Počasie sa podľa predpovedí nezdalo byť naklonené deťom, no vyučujúce boli pripravené na všetko. Hneď v pondelok, cestou do Demänovskej doliny, absolvovali exkurziu na Spišský hrad. Bolo akurát pod mrakom, teplota vonku ideálna na prehliadku historicky najväčšieho hradu v strednej Európe. Vietor pofukoval a výstup hore kopcom ubehol rýchlo. Na prehliadke sme mohli vidieť stredovekú mučiareň, spálňu, hradnú kuchyňu, expozíciu historických zbraní, kaplnku, zbierku mincí, okolie z vyhliadkovej veže, ale aj rozľahlý priestor okolo hradu. V popoludňajších hodinách sme dorazili k hotelu Liptov. Po rozdelení izieb, vybalení a oddychnutí po ceste, sme si urobili vychádzku do blízkeho okolia, aby sme sa zoznámili s prostredím krásnej prírody Nízkych Tatier. Ako prvé sme navštívili Vrbické pleso a detské ihrisko umiestnené v lone lesa. Drevené preliezačky, hojdačky, lanová dráha, šmýkačky a lezecké chodníky sa deťom páčili a hneď im dali poriadne zabrať. Prvý deň sme zavŕšili výdatnou večerou a večernými aktivitami. V utorkové ráno nás privítalo sneženie a ochladenie, ktoré nás neodradilo od vychádzky  k priľahlým hotelom a chatám. Deti tak  mohli pozorovať rôzne druhy stavebnej architektúry. Po odpočinku  popoludní sa deti vyžrebovali do štyroch farebných  družstiev a v pohybových  hrách si zmerali sily v štyroch disciplínach. Po nich žiakom pani učiteľky vyhlásili dve školské súťaže: The best boy a The best girl zamerané na vzorné plnenie úloh a disciplíny a detskú súťaž Naj kamarátka, Naj kamarát zameranú na priateľstvo medzi deťmi. Streda bola zasa daždivá, ale aj napriek tomu sme si urobili mini túru k vyhliadkovej veži. Drevená veža vysoká 10 metrov nám umožnila  výhľad aj napriek hmlistému počasiu. Mali sme tak možnosť vidieť priľahlé lyžiarske svahy strediska Jasná, ktoré sú v zimnej sezóne plne využívané. Popoludní sme si urobili čitateľské chvíľky, absolvovali lezenie na hotelovej, vnútornej lezeckej stene a zahrali spoločenské hry. Vo štvrtok sa počasie umúdrilo , bolo slnečno, tak sme sa vybrali na maxi túru na Tri vody, ktoré spájajú silné tri horské potoky. Tie sú  súčasťou náučného chodníka Demänovská dolina. Popoludní sa deti konečne mohli vyblázniť aj na vonkajšom ihrisku pri hoteli. Futbal, vybíjaná, trampolína, hojdačky, 3D šachy, vonkajšia lezecká stena im dostatočne rozprúdili krv v žilách. Ako bonus si pred diskotékou všetky izby vytvárali  fixkami na textil vlastné vlajky na odpadový materiál ( staré prestieranie ). K nim si na záverečnej „party“ vytvorili aj izbový pokrik a zábava sa mohla začať. Učiteľky nachystali pesničky na želanie, šerpy  pre   Kráľa a Kráľovnú diskotéky, koruny, odmeny pre súťaže The best boy, The best girl a  Naj kamarátka, Naj kamarát a samozrejme občerstvenie. V dostatočne dobrej nálade a po vyhodnotení všetkých troch súťaží  sa chtiac – nechtiac všetci pobrali do postelí. V piatok ráno sa všetko balilo, upratovalo a tešilo na cestu domov. Predtým  nás ale čakala exkurzia do Demänovskej  jaskyne slobody. Verejnosti je sprístupnený  1 km náročnej  trasy, s klesaním dole, stúpaním hore, po schodoch, aj po rovinke. Krásy jaskyne sme s úžasom pozorovali a odniesli si odtiaľ poznania, ktoré v nás budú rezonovať nielen na  hodinách vlastivedy a prírodovedy. Plní dojmov a zážitkov zo školy v prírode na Liptove sme radostne docestovali späť na východ.

Mgr. Szilvásiová, Mgr. Matuščáková

« 1 z 2 »

Comments are closed.